Przegląd ekotworzyw stosowanych obecnie w produkcji naczyń jednorazowych

Już od wielu lat próbuje się zastąpić naczynia jednorazowe z tworzyw sztucznych ich bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Dlaczego jest to kluczowe zarówno dla człowieka jak i środowiska w którym żyje? Odpowiedź jest oczywista: czas rozkładu ekotworzyw jest kilka do nawet kilkaset razy szybszy od tradycyjnych tworzyw w których przechowywaliśmy dotąd żywność. Naczynia jednorazowe ekologiczne – w mniejszym stopniu obciążają środowisko naturalne niwelując do minimum negatywne oddziaływanie na nie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać najlepsze alternatywne rozwiązania.

Papier

Wśród najpopularniejszych ekotworzyw wykorzystywanych obecnie podczas wytwarzania naczyń jednorazowych można wskazać przede wszystkim papier. Z papieru produkowane są głównie torby papierowe, kubki papierowe, talerze jednorazowe oraz inne opakowania przeznaczone do przechowywania żywności. Jednak w ostatnich latach papier coraz częściej wykorzystywany jest do wytwarzania słomek do napojów, które to zastąpiły tak popularne słomki plastikowe. Generalnie papier to niezwykle uniwersalny materiał, w który da się zapakować praktycznie wszystko i uformować z niego prawie każde naczynie ekologiczne.

Drewno

Kolejnym popularnym materiałem ekologicznym z których wytwarzane są eko naczynia jest oczywiście drewno, które także ma niezwykle szerokie możliwości zastosowania w praktyce. Drewno doskonale sprawdza się w produkcji różnego rodzaju opakowań transportowych, ale także ekologicznych opakowań w postaci lunch boxów na żywność oraz innych pojemników służących do jej przechowywania. Plastikowe sztućce również coraz częściej zastępuje się ich drewnianymi odpowiednikami jak drewniane noże oraz wszelkiego rodzaju wysokiej jakości wielorazowe eko naczynia bambusowe jak miski czy kubki .

Trzcina cukrowa

Obecnie w produkcji naczyń jednorazowych wykorzystuje się taki materiał jak trzcina cukrowa, a konkretniej włókna z trzciny, które zostają po ekstrakcji cukru. Naczynia z trzciny cukrowej są wyjątkowo trwałe i w stu procentach kompostowalne. Dlatego są przyjazne dla środowiska naturalnego. Ten materiał charakteryzuje się wyjątkowym poziomem odporności na przemakanie, ale także działanie wysokich temperatur. Z trzciny najczęściej powstają jednorazowe kubki, talerze oraz miski, z których można korzystać zarówno podczas użytku domowego, jak i w lokalach gastronomicznych.

Otręby pszenne

Naczynia biodegradowalne mogą być również wytwarzane z otrębów pszennych. Na bazie tego materiału powstają takie produkty jak talerze i sztućce, ale także inne naczynia i opakowania. Otręby pszenne to jadalny zamiennik wielu tworzyw sztucznych, który staje się coraz bardziej popularny na terenie kraju. Naczynia z otrębów pszennych są odporne na działanie wysokich temperatur, a ich całkowita biodegradacja następuje już po upływie jednego miesiąca.

Liście palmowe

Liście palmowe to kolejny materiał stosowany do wytwarzania ekologicznych opakowań, który z powodzeniem jest stosowany podczas produkcji naczyń jednorazowych. Najczęściej powstają z niego miski i talerze, ale możliwe jest wytwarzanie również innych produktów. Talerze i miski z liści palmowych mają unikatowe wzory, które na pewno zachwycą osoby spożywające na nich posiłki. Są niezwykle lekkie oraz odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak na przykład tłuszcze i płyny, a także wysokie temperatury.

Przytoczone powyżej tworzywa do produkcji ekologicznych naczyń i sztućców są coraz powszechniej stosowane w szybkiej gastronomii zwanej potocznie fast food. Są alternatywą wspierającą zasadę zrównoważonego rozwoju, który jeszcze dwadzieścia lat temu był modą, lecz obecnie – w dobie daleko idącego konsumpcjonizmu – został usankcjonowany regulacją unijną. Już za chwilę naczynia biodegradowalne przestaną być tylko modą, ale staną się ekologiczną codziennością polepszającą jakość życia następnych pokoleń

0

Twój koszyk

Your Cart Is Empty